Ciechocinek to nie tylko pobyt w sanatorium i zabiegi lecznicze. Uzdrowisko posiada wiele ciekawych miejsc, które warto i trzeba odwiedzić. Dziś przedstawiamy kilka z nich:

Tężnie solankowe – główny punkt spacerów – o nich pisaliśmy już tutaj: https://sanatorium-lacznosc.pl/znajduja-sie-unikatowe-i-najwieksze-w-europie-teznie-solankowe/

Fontanna Grzybek – usytuowana jest przy wejściu do Parku Zdrojowego, w samym centrum uzdrowiska. Fontanna to obudowa źródła solankowego nr 11 i właśnie z tego źródła solanka jest pompowana do tężni. Cześć solanki kierowana jest na powierzchnię i spada kaskadą z kopuły fontanny, tworząc naturalny inhalator. „Grzybek” zaprojektowany został przez Jerzego Raczyńskiego i uruchomiony w 1926 roku. Od tego czasu fontanna była kilkukrotnie przebudowywana i rekonstruowana. Po pęknięciu w 2018 roku ponownie tryska solanką, ma nową czaszę i okładzinę z piaskowca.

Fontanna Jaś i Małgosia – znajdująca się w Parku Zdrojowym jest nierozerwalnie związana z wizerunkiem Ciechocinka. Na początku XX wieku fontanna znajdowała się przed wejściem do Teatru Letniego i prawdopodobnie w 1926 roku została przeniesiona w miejsce, w którym obecnie się znajduje. Goście i kuracjusze uzdrowiska chętnie się tutaj fotografują iwrzucają drobne monety, mające zwiastować rychły powrót do Ciechocinka.

Teatr Letni – to kolejna atrakcja uzdrowiska. Budynek teatru to przykład klasycznej architektury drewnianej z bogatymi zdobieniami snycerskimi. Zaprojektowany przez Adolfa Schimmelpfenniga, został oddany do użytku w 1890 roku. Początkowo mieścił 240 osób. W 1901 roku został rozbudowany o część murowaną mieszczącą scenę oraz zaplecze. Można tu było podziwiać aktorski kunszt między innymi: Stefana Jaracza, Stanisławy Wysockiej, a także Mieczysławy Ćwiklińskiej. Na deskach ciechocińskiego teatru występował również Mieczysław Fogg. Po wojnie swoje sztuki wystawiały tutaj teatry z Warszawy, Bydgoszcz i Torunia. Niestety w 1969 roku, ze względu na stan techniczny obiekt został zamknięty. Pomimo tego w 1979 roku scena teatru wykorzystana została w trakcie kręcenia filmu „Strachy”, w reżyserii Stanisława Lenartowicza. W 1998 roku, po całkowitym remoncie teatr ponownie otworzył swoje podwoje. Od tamtej pory nieustannie jest miejscem wydarzeń artystycznych: spektakli, koncertów i gali.

Ciechocinek to miejscowość, w której funkcjonuje wiele sanatoriów i hoteli uzdrowiskowych. Sanatorium Uzdrowiskowe „Łączność” w Ciechocinku oferuje pobyty sanatoryjnerehabilitacyjne z zabiegami z zakresu balneoterapii, hydroterapii, fizjoterapii oraz basen solankowy. Skontaktuj się z nami!