CIECHOCINEK – IDEALNE MIEJSCE NA AKTYWNY WYPOCZYNEK
Wszyscy znaleźliśmy się w nieznanej dotąd dla nas rzeczywistości. Pandemia koronawirusa zatrzymała nas w domach, stanęły przedsiębiorstwa, instytucje kultury, wstrzymano wydarzenia artystyczne i sportowe. Dzisiaj powoli znoszone są obostrzenia.
Ciechocinek, malownicze uzdrowisko w centralnej Polsce z łagodnym, nizinnym klimatem, to doskonałe miejsce dla osób preferujących aktywny wypoczynek: spacery, nordic walking, bieganie, rowery.
SZLAKI SPACEROWE
* Krystynki – szlak zielony, o długości ok. 8 km, prowadzący z Ciechocinka przez Kuczek do Raciążka.
Raciążek – miejscowość położona na wysokiej krawędzi pradoliny Wisły. Tu obejrzycie ruiny zamku biskupiego z 1323 – 1364r, będące jednocześnie punktem widokowym, późnogotycko-renesansowy kościół pw. Wszystkich Świętych i św. Hieronima z XVI wieku, drewnianą chatę oraz dom z pierwszej połowy XIX wieku.
* Wiślany – szlak niebieski, o długości ok. 8 km, prowadzący z Ciechocinka, wałem przeciwpowodziowym przez Słońsk Dolny do Wołuszewa. Słońsk Dolny to niewielka wieś, o której pierwsze wzmianki pojawiają się już w 1043 roku. Zamieszkująca tu ludność od zamierzchłych czasów trudniła się warzeniem soli.
* Solny – szlak czarny, o długości ok. 11 km. Początek szlaku to wieś Kuczek, dalej prowadzi przez Odolion do Otłoczyna. W Odolionie znajduje się zbiorowa mogiła z II wojny światowej z pamiątkowym głazem z lat 1939 – 1945 oraz cmentarz ewangelicki z XIX wieku.
* Kujawski – szlak żółty, o długości ok. 11 km. Prowadzi z Podola przez Ciechocinek, Wołuszewo, Aleksandrów Kujawski do Służewa. Będąc w Aleksandrowie, warto zobaczyć jeden z najważniejszych zabytków miasta – dworzec kolejowy, uznany za najdłuższy dworzec kolejowy w Europie. W II połowie XIX wieku mieszkał w nim i sprawował urząd car Aleksander II.
* Czerwony – to szlak dla wytrwałego piechura. Jego długośc wynosi ok. 41 km i prowadzi z Torunia przez Otłoczyn, Wołuszewo, Ciechocinke, Raciążek, Podole do Nieszawy. W Nieszawie znajduje się m.in. ratusz z 1821 roku, kościół gotycki z 1460 roku, kościół i klasztor franciszkanów z I połowy XVII wieku, czy budynek plebani z 1848 roku, w którym urodził się Stanisław Nowakowski. Na niektórych odcinkach szlak czerwony przebiega równolegle z czerwonym szlakiem rowerowym.
TRASY ROWEROWE:
* Toruń – Ciechocinek – Włocławek. Trasa o długości ok. 63 km. Mniej wytrawnych rowerzystów zachęcamy do wycieczek rowerowych również po uzdrowisku i najbliższych okolicach, np. na przystań nad Wisłą, do Nieszawy, czy Raciążka.
ATRAKCYJNE MIEJSCOWOŚCI W POBLIŻU CIECHOCINKA:
* Toruń – gród Kopernika, znajduje się w odległości ok. 25 km od uzdrowiska. Tutaj koniecznie trzeba zobaczyć przepiękną, podziwianą przez świat starówkę, wpisaną na Listę Kulturowego Dziedzictwa UNESCO, Muzeum Toruńskiego Piernika, Dom Mikołaja Kopernika, Planetarium, Muzeum Etnograficzne. A to zaledwie garść atrakcji, jakie otwiera przed turystami Toruń. Więcej: http://torunatrakcje.pl/
* Raciążek – miejscowość oddalona od Ciechocinka ok. 4 km. Dojdziecie tam pieszo, dojedziecie rowerem i oczywiście samochodem. Raciążek to wieś gminna na skarpie doliny Wisły od średniowiecza będąca własnością biskupów kujawskich. W 1317 roku miejscowość uzyskała przywilej lokacyjny jako Raciąż. To tutaj w 1404 roku król Władysław Jagiełło zawarł umowę z Krzyżakami o zwrocie za wykupem Ziemi Dobrzyńskiej. O zabytkach Raciążka przeczytacie powyżej w opisie szlaku pieszego Krystynki oraz https://www.raciazek.pl/art,93,zabytki.html.
* Nieszawa – miejscowość położona na lewym brzegu Wisły, w odległości ok. 10 km od Ciechocinka. W tym miejscu istnieje od 1460 roku. To trzecia lokalizacja tej miejscowości. Prawdopodobnie pierwotnie Nieszawą określano zamek krzyżacki znajdujący się naprzeciwko miejscowości Stary Toruń. Od XVI wieku Nieszawa stanowiła ośrodek handlu drewnem i zbożem. Istniał tu także skład soli i browary oraz komora celna przeniesiona z Włocławka. Krótki opis zabytków Nieszawy znajdziecie w naszym opisie szlaku pieszego czerwonego oraz tu: https://kujawsko-pomorskie.travel/pl/content/nieszawa
* Ostrowąs – wieś oddalona od Ciechocinka ok. 10 km, o której najstarsza wzmianka pochodzi z 1185 roku. Do 1816 roku miejscowość należała do zakonu norbertanek z Płocka. Na terenie wsi znajduje się jezioro polodowcowe, morenowe o powierzchni 27,5 ha. Będąc tutaj, warto zobaczyć Sanktuarium Maryjne, w skład którego wchodzi kościół pw. Narodzenia NMP oraz plac położony niedaleko kościoła, na którym umieszczone jest 20 figur symbolizujących stacje modlitwy różańcowej, cmentarz przykościelny z ok. 1914 roku, dworek szlachecki z XVIII wieku oraz park krajobrazowy z aleją z początku XIX wieku.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na pobyty hotelowe:
https://sanatorium-lacznosc.pl/wiosna-2/, a my chętnie pomożemy w wyborze ciekawych propozycji na aktywny wypoczynek w Ciechocinku.